Дослідження: Вплив російсько-української війни на світові ЗМІ

30 Липня 2022, 23:12

Вчені з Донецького національного університету імені Василя Стуса проаналізували три онлайн-видання з різних країн: США – «The New York Times»; Велика Британія – «BBC»; Польща – «Wyborcza» для виявлення впливу російсько-української війни на перші шпальта західних ЗМІ. Хронологічні рамки аналізу – 21 день, починаючи з першого дня повномасштабного вторгнення 24 лютого до 17 березня включно.

Першим для аналізу обрано онлайн-ресурс всесвітньовідомого видання «The New York Times». На першій сторінці видання розмішуються 4 головних новини дня, в дні, що обрані для аналізу, 3 новини присвяченні темі війни в Україні. Отже, в цьому виданні тема російсько-української війни домінує серед інших, зокрема новин національного рівня.

Проаналізувавши матеріали американського видання за 24 лютого, 3, 10 та 17 березня, отримано результат щодо кількості матеріалів, де розкривається тема війни.

За отриманими даними можна зробити висновок, що тема війни в Україні має великий вплив на формування порядку денного в американському виданні «The New York Times». При цьому з кожним днем кількість матеріалів тільки зростає. Причиною цього, вочевидь, є вплив війни на світову економіку, яка перебуває в не стабільному стані через чисельні санкції накладені на РФ, що була найбільшим експортером газу, нафти та багатьох інших важливих товарів. Аналіз онлайн-ресурсу британського BBC виконано за таким же принципом, як із попереднім виданням.

З огляду на більшу кількість матеріалів, що публікуються на британському онлайн ресурсі «BBC», кількість матеріалів за темою російсько-української війни значно більше за попередній ресурс. Кількість матеріалів за темою війни в Україні починаються від 40 новин на день, хоча на 21 перший день війни їх значно менше аніж за 7. Причиною таких коливань у кількості матеріалів є певні події, зокрема на 7 день війни з території України виїхали майже 1 мільйон українців, тривав обстріл Харкова та області, почалися обстріли Маріуполя, які згодом стали початком облоги та смертей тисяч маріупольців. Проаналізувавши сайт британського видання, можна зробити висновок, що війна в Україні є пріоритетною темою для британців, зокрема на онлайн-ресурсі створено окремий розділ «Війна в Україні», де можна переглянути усі новини за темою.

Польща – сусідня держава України, тому на неї вторгнення РФ вплинуло, можливо, більше, ніж на інші країни. Для аналізу польського видання було обрано онлайн-ресурс газети «Wyborcza».

Порівнюючи з іншими ресурсами, що обрані для аналізу, видання «Wyborcza» є рекордсменом за кількістю матеріалів на тему війни в Україні. Кількість коливається від 98 до 118 матеріал за добу, кожна друга новина на ресурсі пов’язана з цією темою. Таку велику кількість матеріалів на тему російсько-української війни можна пов’язати, у першу чергу, з сусідством Польщі з Україною, в яку у перші тижні війни виїхало мільйон українців, яким країна надала прихисток. На сайті польського видання «Wyborcza» також створили окремий розділ «Війна в Україні», де можна переглянути усі матеріали за темою. На головній сторінці пріоритетними матеріалами є новина на тему російсько-української війни.

Проаналізувавши три видання з різних країн можна зробити висновок, що тема російсько-української війни має великий вплив на формування порядку денного світових ЗМІ. Зокрема через те, що війна в Україні та санкції проти РФ торкнулись кожної країни світу та стали причиною нестабільності світової економіки.

 


Посилання на джерело